title
title
title
title
title
title
מבזקי התנועה הקיבוצית 2.1.2014

 ‏א' שבט תשע"ד 2/1/2014

ראש הממשלה מתערב במשבר הדיור בקיבוצים: נתן הוראה להגיע להסכמה עם הקיבוצים בתוך שבועות ספורים על מסלול שיוך נוסף וחידוש הבניה.

כך סוכם בתום פגישה השבוע בלשכת רוה"מ בכנסת, בהשתתפות נתניהו, בכירים במשרד השיכון והאוצר, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בנצי ליברמן, והצוות הקיבוצי, בראשות מזכ"ל התנועה איתן ברושי, אבשלום וילן (התאחדות חקלאי ישראל), יונתן בשיא (איגוד התעשייה הקיבוצית), מיכי דרורי (המשפטית), ניר מאיר (התאחדות הארגונים הכלכליים). הפגישה, שהתנהלה באוירה חיובית, נערכה ביוזמת המזכ"ל ברושי, שביקש את התערבות ראש הממשלה לביטול מדיניות רמ"י שהקפיאה ב-15 החודשים האחרונים היתרי בניה לקיבוצים לאור מחלוקת על מסלול השיוך בקיבוץ.  

את עמדת הקיבוצים הציג איתן ברושי שפתח "מדיניות המינהל בלתי נסבלת, הקיבוצים הם חלק מהפיתרון הלאומי למצוקת הדיור. יש לנו יכולת לבנות אלפי יחידות דיור", ציין, והציג לראש הממשלה תכנית להקטנת החיכוך: יציאת רשות מקרקעי ישראל מ'שטח המחנה' (הקיבוץ), ורכישת זכויות הבנייה בשטח בידי הקיבוץ, במחיר של 3.75% ממחיר הקרקע, בדומה למחיר ששילמו הרוכשים במבצע ההיוון בערים. כך יישאר מעמד הקיבוץ כחוכר הראשי. אבו וילן דיבר על הדחיפות בהיתרי בנייה לאור הביקוש הגדול, ומאות משפחות החשות תסכול עקב חוסר הצדק שבמדיניות המינהל. עו"ד מיכי דרורי פנה לרוה"מ ואמר "אדוני הוביל רפורמה חשובה להקטנת החיכוך בין בעלי דירות בעיר למינהל, אנחנו מבקשים לא פחות, אבל גם לא יותר. אפשרו לנו לנהל את עניינינו בתוך הקיבוץ- ללא המינהל". ניר מאיר הוסיף "השבוע הסתיים 'הסדר הקיבוצים'. הוא הושג בעזרת המדינה והבנקים ובמאמץ אדיר של הקיבוצים להחזיר חובות. תנו לנו לנצל את תהליכי הקליטה כדי לצמוח. המודל שישאיר את הקרקע בידי האגודה הוא העתיד שלנו. יונתן בשיא ציין שבעשור האחרון המינהל נכנס יותר מדי לחיי הקיבוץ והתהליך חייב להיגמר".

נתניהו הכריע "יש להפסיק  את ההקפאה בקיבוצים, ולחדש את הבניה". הוא הורה לצרף את מנכ"ל משרדו הראל לוקר לוועדה הציבורית בראשות מנכ"ל המינהל בנצי ליברמן, לה מנדט לנסח מסלול נוסף של שיוך דירות בקיבוץ. "אם לא תגיעו להסכמה- לוקר יעמוד בראש הוועדה. תנו לבנות" פסק רוה"מ.  

וברושי סיכם, "אני שמח שראש הממשלה הבין את הבעיה הקשה, ומקווה שאכן יתקבלו החלטות בתיאום איתנו, על מנת לאפשר בניה, גידול וצמיחה בכל קיבוץ ברחבי הארץ". הוא הודה לשר החקלאות ומנכ"ל משרדו על מעורבותם למען ההתיישבות העובדת כולה. במקביל, נמשכות ההכנות של למאבק ציבורי- תקשורתי, ופוליטי, באם לא תגובש הצעה שתאפשר את חידוש הבניה בקיבוצים בתנאים הוגנים בכל חלקי הארץ.

 

 

תשתיות בקיבוצים: בהתייחסו לבקשה נוספת של מזכ"ל התנועה הקיבוצית- לבדוק את החלטת האוצר לבטל תקציב לשיקום תשתיות ב"יישוב הוותיק" (תקציב שנתי של 100 מיליון ₪ לעשר שנים, עליו החליט נתניהו בישיבת הממשלה בדגניה), אמר נתניהו כי הנושא ייבדק על ידי מנכ"ל משרדו בהקדם. ברושי ציין כי הכוונה היא להחזיר ב-2014 את מלוא התקצוב- 100 מיליון ₪.

הצעת מלגות: התנועה הקיבוצית וקרן המלגות ע"ש אברהם הרצפלד במרכז החקלאי  מציעות מלגות לחברי קיבוץ ולממלאי תפקידים הלומדים לתארים מתקדמים, במטרה לסייע להם להשתלב במוקדי השפעה ציבורית בשלטון המקומי והמרכזי ובצה"ל. המלגות המוצעות הן לתחומי לימוד בניהול הציבורי, הכלכלי, ובחינוך. הצעת המלגות היא מימוש יעד שמוביל המזכ"ל איתן ברושי להשתלבות של יותר חברי קיבוץ בתפקידי הנהגה ציבוריים, ברמה הקיבוצית, האזורית והלאומית. קישור למודעה על תנאים לקבלת מלגה: www.kibbutz.org.il/multimedia/sal/media/1982/f5_131231_milgot.jpg

בקשות יש להגיש עד: 31/1/14, בקשה לטופס במייל לכתובת eti@tkz.co.il או טלפון 03-6925245

 

יוצאים ממצפן: בישיבת מזכירות התנועה דיווח המנכ"ל מרקי לוי על יציאה מהשותפות בבעלות על חברת "מצפן", שמקדמת פרויקטים של צמיחה דמוגרפית, תכנון ובנייה בקיבוצים. השותפות בבעלות הייתה עם משרד רו"ח ברית פיקוח. את מקום התנועה בשותפות תמלא קבוצת 'משקי הקיבוצים', במסגרתה פועלת "בית בקיבוץ" עם פעילות דומה בקיבוצים. ההחלטה נומקה ברצון לאחד בין "מצפן", לה תרומה חשובה לפיתוח בקיבוצים, ל"בית בקיבוץ", המציעה שירות דומה לקיבוצים, ובכך שפעילות מצפן התרחקה מהעמדות והחלטות התנועה הקיבוצית בשאלות של מסלולי הבנייה ושיוך הדירות, ולכן הוחלט לצאת כידידים מהשותפות.

 

עיתון אחד לתנועה אחת: התנועה מממשת החלטה על איחוד העיתונים "הקיבוציים" שהתקבלה רשמית במועצת התנועה הקיבוצית ב-2008. בשבוע שעבר החליטה קרן חבצלת על הפסקת התמיכה בהפקת עיתון "הזמן הירוק", דבר שישפיע ככל הנראה על מתכונתו והמשך הופעתו במתכונת הנוכחית. במקביל צפוי להיחתם חוזה חדש עם רשת ידיעות תקשורת על המשך הוצאת עיתון "ידיעות הקיבוץ", בתוכו הרחבת מהלך שיווקו והגדלת הכנסות העיתון.

ומה בצוותא? מועדון התרבות הוותיק חוזר לבעלות קרן חבצלת, אחרי שלוש שנים בזרועות התנועה הקיבוצית. על פי ההסכם, חבצלת תחזיק ב-95% מהבעלות, ולתנועה יישארו 5%. בכך, מאמינים  ראשי התנועה וחבצלת, תחזור צוותא ותעמוד על רגליה מהבחינה הכלכלית, ולמקום מרכזי בתרבות הישראלית. בישיבה הודו ראשי התנועה לנאוה ורוני דיסנצ'יק שניהלו את צוותא בחודשים האחרונים, והביאו את צוותא לאיזון תקציבי.

כנפיים: היום (חמישי) ביקר צוות של מטה התנועה בבסיס חיל האויר פלמחים לפגישה ושיחה עם מפקד הבסיס (בן קיבוץ) וקצינים (קיבוצניקים בעבר או בהווה). הביקור התקיים במסגרת היעד התנועתי לעידוד השירות בצה"ל, התנדבות לקצונה, ול'קבע' ארוך בפרט, במטרה לחזור לעמדות השפעה ציבורית, גם בצה"ל.

הזמנה לדיאלוג: "למי שייכת מערכת החינוך בקיבוץ ? הזדמנות לדיאלוג" היא כותרתו של כנס הגיל הרך. חלי זלינגר מנהלת מדור גיל הרך מזמינה ליום שלישי, 4.2.2014, אולם הכנסים, בקיבוץ שפיים. ההרשמה תימשך עד 28.1.2014 בטלפון  03-6925331

 

שבת שלום,

אביב לשם דובר התנועה הקיבוצית

Normal 0 false false false

כתבות מן האתר

ארכיון

ארכיון