title
title
title
title
title
title
מבזקי התנועה הקיבוצית 21.2.2014

חקלאות והתיישבות גרסת 2014

מאות משתתפים ביקרו בשבוע האחרון בשתי וועידות חשובות שהתקיימו במרכז הכנסים "אווניו" הנמצא במתחם "אירפורט סיטי".

וועידת ישראל לתעשייה והתיישבות בארגונם של משרד רואי החשבון זיו האפט-BDO ומשרד עורכי הדין EKT הביאה ביום רביעי האחרון  לאולם הכנסים מאות רבות של חקלאים, תעשיינים, חברות וחברי קיבוצים, אנשי התנועה המושבית ועוד. שר החקלאות, יאיר שמיר דיבר בפתיחת הכנס וסיפר על חזון משרדו להביא את החקלאות הישראלית לקדמת הבמה והחדשנות. הוא פירט את האתגרים הרבים העומדים הן בפני החקלאי הבודד והן בפני הקיבוצים והביע את תמיכתו ודאגתו לנושאים הבוערים העומדים על הפרק. איתן ברושי, מזכ"ל התנועה הקיבוצית חזר והדגיש כי "אם אין התיישבות אין ציונות, ואם אין חקלאות לא יכולה להתקיים התיישבות. המדינה חייבת להבין שהחקלאות היא משימה ראשונה במעלה ולטפח אותה ולהעניק לעובדים בה יכולת להתפרנס בכבוד".  מספר ימים אחריה, באותו אולם בדיוק קיימה קבוצת "משוב" את וועידת החקלאות זו הפעם הרביעית, הוועידה אופיינה גם היא בקהל רב אשר בקיאותו בבבעיות ובאתגרים אפשרה לדיונים ולפאנלים להיות רלוונטיים ומעניינים.

 

המאבק על הבית

מטה המאבק של התנועה הקיבוצית ממשיך במשא ומתן עם גורמי הממשלה ובעיקרם רשות מקרקעי ישראל ומשרד השיכון על מנת להביא להסדר הקבע אשר יסדיר את שאלות הבנייה והצמיחה בקיבוצים. בימים הקרובים יתקיימו פגישות מכריעות בנושא. הצוות יעדכן את מזכירויות הקיבוצים בנעשה. ייתכן מאד ובימים הקרובים תעמוד התנועה הקיבוצית בצומת דרמטית בה לכל אחת ואחת מחברות וחברי הקיבוץ תהיה אחריות מכרעת. אנו מקווים שברגע האמת נצליח לעמוד כקיבוצים ותנועה ולהיאבק על מה שראוי וצודק עבורנו ועבור חיינו.מצורף במייל לינק בו ניתן לקרוא את מכתבו של איתן ברושי, מזכ"ל התנועה הקיבוצית לחברות וחברי הקיבוצים.

 

 

 

 

מחלקת חינוך ממשיכה בקצב מסחרר

לאחר כנס מוצלח של רכזי מערכות חינוך בנושא הגיל הרך שהתקיים בשפיים לפני שבועיים הגיע תורן של עובדות החינוך, הגננות, הסייעות והמטפלות בגיל הרך להיפגש גם הן.

מעל 400 משתתפות גדשו את האולם ברמת אפעל בכנס שעסק בנושא "דיאלוג עם מחנכים – המבוגרים המשמעותיים כמחנכים". חלי זלינגר, מנהלת מדור הגיל הרך בתנועה הקיבוצית מספרת "יום העיון התקיים באפעל ועסק בדיאלוג עם ילדים. כ-400 אנשי ונשות חינוך מילאו את האולם. פתחנו את היום עם מיריק שניר, סופרת הילדים, בהרצאה צבעונית ומשובבת נפש. מיריק שיתפה אותנו בחוויותיו של הילד, תוך סיפור והפעלת קהל המשתתפים, הרצאתה עוררה בקרב כל הנוכחים את ה'ילד' וה'ילדה' שבכל אחד ואחת מאיתנו. המשכנו עם הרצאתה של רוית רוזנפלד, דוקטורנטית בייעוץ חינוכי במרכז בייקר- בר אילן, בנושא גישת התיווך עם ילדים. רוית תארה את תהליכי הלמידה אותם חווה הילד ונעזרה בדוגמאות מתוך ההרצאה שקדמה לה (מיריק שניר). בהמשך ד"ר נירה ואלה, חוקרת ומרצה באוניברסיטה העברית ובסמינר הקיבוצים, שוחחה איתנו על מקומה המשמעותי של המטפלת בזמני מעברים תוך דגש על סוף יום בגן ובפעוטון. סוף היום בגן אף הוא דורש התייחסות פדגוגית בו ניתן לקיים  פעילויות חברתיות בלתי פורמאליות, משחק וסיפור. את יום העיון קינחנו עם תמר מור סלע, סופרת ועיתונאית אשר העלתה למודעות כולנו את חוסר השלמות אליה שואפת כל אם. אותו אידיאל 'האמא הטובה' בתפיסה החברתית שלא ניתן לקיים ומכן, אין לשפוט אם זו או אחרת על אופן אימהותה"

בית הקברות הקיבוצי: המקום הכי יפה ועצוב בקיבוץ

מנהגי אבלות ייחודיים והתאמתם לרוח הקיבוצית המתחדשת וליצירת תרבות יהודית מודרנית עמדו במרכזו של יום עיון ייחודי שהתקיים ביום שני האחרון בבית התנועה הקיבוצית. "המנהגים הקהילתיים הקשורים באבל התפתחו בקיבוצים בעשרות צורות שונות לאורך השנים, רצינו לתת נקודות למחשבה וכלים נכונים לבניית הגשר הנכון בין המשפחה לבין הקהילה ברגעים קשים כל כך" מספרת ריקי רז האחראית על מטה התרבות בתנועה הקיבוצית. הכנס נוצר מתוך שיתוף פעולה בין מטה התרבות וארגון  "הוויה" שעיסוקו העיקרי הוא חידוש טקסים ומסורות יהודיות ברוח ימינו אנו. אחת המרצות בכנס הייתה אורלי כהן גפן מקיבוץ נען ששימשה ראש יחידת איתור נעדרים בצה"ל וסיפרה מנקודת מבטה על המפגש עם המשפחות והשכול.

שתהיה לכולנו שבת שלום!

עופר נוימן

כתבות מן האתר

ארכיון

ארכיון