title
title
title
title
title
title
מבזקי התנועה הקיבוצית 18.12.2013

מבזקי התנועה הקיבוצית


מועצת התנועה הקיבוצית: אישרה אמש ברוב גדול (75%) הצעת החלטה שהביאה מזכירות התנועה הקיבוצית להעלאת הפנסיה המחייבת ("מינימאלית") לגמלאים בקיבוצים מ-35% ל-40% מהשכר הממוצע במשק- מ-,3,053 ₪ לכ-3,500 לפחות, לאחר תיקון תקנת הערבות ההדדית על ידי רשם האגודות השיתופיות. במטה התנועה הקיבוצית הביעו שביעות רצון מהשתתפות הקיבוצים בתהליך ומאישור ההחלטה. מזכ"ל התנועה הקיבוצית איתן ברושי ציין "ההחלטה מאזנת בין המחויבות הגדולה שלנו להבטחת ביטחונם הסוציאלי של הגמלאים כיום, ושל אלה שיהיו גמלאים בעתיד, לבין שמירה על כלכלת הקיבוצים ויכולתם לעמוד בתשלום הקצבה המוגדלת כיום, ובעתיד. 60% מהקיבוצים כבר מקציבים סכום של לפחות 3,500 ₪ והיתר במגמת שיפור. בשנה הקרובה נפעל ליישום מנגנון פנסיה מקצועי ומבוקר בכל קיבוץ".   

שלג בחצר: הסופה לא פסחה על קיבוצי הרי ירושלים הגליל העליון ורמת הגולן. בקיבוצים, בגדול, מצב 'החירום' עבר בשלום. את המושכות לקחו ובמסירות רבה צוותי החרום היישוביים. הצוות התנועתי שנערך לסייע לקיבוצי מועצה אזורית מטה יהודה הכין קיבוצים במרכז הארץ (נען, גבעת ברנר, נצר סרני) לאירוח מפונים מחזית השלג, עמד בקשר וסייע לצוותי צח"י וחוסן בקיבוצי הרי ירושלים, הגליל העליון וצפון רמת הגולן. ביום שני סייר צוות בראשות המזכ"ל ברושי בגליל העליון, וצוות בראשות המנכ"ל מרקי לוי, בקיבוצי הרי ירושלים. בשיחה עם  ממלאי התפקידים, למדנו מקרוב על פגעי מזג האויר, אמדן הנזקים ומהלך החזרת חיי הקיבוץ לשגרה. מחלקת הביטחון התנועתית תרכז לקחים מהמערכה האחרונה ותציע לקיבוצים פתרונות לאירועי קיצון.

 

הצעת סיוע לבעלי צרכים מיוחדים: עבור מימון ציוד רפואי או טיפולים. המרכז לייעוץ ושיקום של התנועות הקיבוציות שהוא חברה בע"מ ונמצא בהרצליה מציע סיוע כספי עד 4,000 ש"ח לחברי קיבוצים עם צרכים מיוחדים. הכתובת למשלוח פניות: המרכז לייעוץ ושיקום, רח בן  גוריון 33,  בית אלבה קומה 4, הרצליה, מיקוד  46785. טלפון לפרטים 09-9513554

 

משרד הרווחה מחפש קיבוץ: משרד הרווחה פנה לתנועה הקיבוצית בבקשה לבחון הקמת דיור קהילתי בקיבוצים, לאנשים עם מוגבלויות. ד"ר רינת גלילי מנהלת אגף חברה וקהילה, מטפלת בפנייה: "אנו רואים במיזם כזה הזדמנות לתרומה לחברה הישראלית ובחוסן הקהילתי של הקיבוץ. בנוסף, המיזם יכול להוות מקור כלכלי ותעסוקתי לקיבוץ. משרד הרווחה מבקש להציג את ההיבטים הכלכליים והחברתיים של המיזם לנציגי קיבוצים המעוניינים ללמוד את הנושא ולבחון את אפשרויות יישומו בקיבוצם. במהלך חודש ינואר נקיים מפגש בבית התנועה עם נציגי המשרד. קיבוצים המעוניינים לבחון את המיזם מתבקשים לפנות לטלפון 03-6925245 או לכתובת  eti@tkz.co.il באגף חברה וקהילה.

 

איגוד התעשייה הקיבוצית: קיים היום (חמישי) את הכנס השנתי בהשתתפות מאות אנשי תעשייה וכלכלה. לאחר ברכת שר החקלאות ופיתוח הכפר יאיר שמיר שפרגן בחום לקיבוץ ולפעילויותיו היצרניות, ולשיתוף הפעולה עם הנהגת התנועה, בירך ברושי, ואמר כי "התעשייה היא מרכיב חשוב לקיבוץ וגם למדינה, מהווה גם פרנסה וגם תעסוקה ומקור גאווה. בשנה הבאה נפעל לעיצוב המדיניות הלאומית ביחס לקיבוץ ולא נסתפק ב'לקטר' שאחרים קובעים עבורנו. אנו צריכים לחזור ולהוביל, לנצל את העוצמה הגדולה של המגזר הקיבוצי להשפעה על המדיניות הלאומית". 

העיקר הבריאות: מחלקת הבריאות והרווחה מעדכנת: הגענו למועד האחרון בהחלט להעברת טפסים  המוכיחים זכאות בנושא "שכר קצוב" לאחיות במרפאת הקיבוץ בגין שכר קצוב בעבר (שנת 2001-2011) ובהווה. טפסים יועברו לצוות התנועתי המטפל בכך עד תאריך 31/12/2013 עבור אורית גלאור, מנהלת מחלקת בריאות ורווחה, רחוב לאונרדו דה וינצי' 13 תל-אביב. עניין נוסף: ביטוח סעודי קולקטיבי: מעדכנת אורית על מכתב שהתקבל בחברות הביטוח מאת הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, המודיע על דחית המועד האחרון לחידוש פוליסות סיעוד קבוצתיות ל- 31/12/2014. "אנו ממליצים לקיבוצים שלא לדחות את העיסוק בהחלטה על מתן מענה סיעודי, שהוא ממרכיבי הערבות ההדדית בקיבוץ" היא מסבירה. להתייעצות בענייני בריאות ורווחה- אורית גלאור 052-4475453

ממונה למניעה: התנועה פותחת קורס נוסף של הכשרת ממונות מניעת תקיפה והטרדה מינית בקיבוץ. הקורס יתקיים בימי ב' בשבוע בין השעות 18.00 – 15.00 בבית התנועה בתל אביב. מפגש ראשון יתקיים ב-13.1.2014. באשר לתכנים ניתן לקבל הסבר מהמארגנות, הילית בן צבי 052-5859827 ושותפתה ליאור גל-כהן. הרשמה באגף החברה  eti@tkz.co.il טלפון  03-6925245

אהדה: כנס שנתי. האסיפה השנתית של ארגון 'אהדה' (ארגון הורים לילדים עם מוגבלות בקיבוצים) תתקיים ב-14.1.2014 בבית התנועה בתל-אביב. מוזמנים הורים לילדים מיוחדים, מנהלי קהילה ותחומי בריאות ורווחה בקיבוצים. הרשמה באגף החברה 03-6925245 או בכתובת eti@tkz.co.il

 

 

·       בעמוד הבא- מכתב לקיבוצים בנושא חידוש הבניה.

 

18 בדצמבר, 2013

לכבוד

מזכיר/מרכז משק/מנהל קהילה

 

שלום רב,

 

הנדון: הסדר ביניים בקיבוצים שקיבלו החלטת שיוך לפי 751

 

אמש התפרסם באתר האינטרנט של רשות מקרקעי ישראל (www.mmi.gov.il) סדר היום של ישיבת מועצת מקרקעי ישראל הקרובה שתכונס ביום 31.12.2013.

 

אחת ההצעות שעל סדר היום, שמספרה 447, הנה הצעת החלטה שכותרתה "בניה למגורים בקיבוצים אשר קיבלו החלטה על שיוך דירות לפי החלטת מועצת מקרקעי ישראל מס' 751  - הסדר ביניים".

 

בדברי ההסבר להצעת ההחלטה, נכתב כך:

 

1.       "קיבוצים רבים  אשר קיבלו החלטה על שיוך דירות בהתאם להחלטת מועצה 751 בדבר שינויים במבנה הארגוני והקצאת קרקע בקיבוצים טרם החלו במימוש החלטת מועצה זו (טרם הופנו חברים לרשות לחתימה על חוזי חכירה בין הרשות לבין חברי הקיבוץ)  מאידך, קיבוצים אלה המשיכו בקליטת חברים חדשים לקיבוץ לאחר המועד הקובע על פי החלטה 751.

2.       הקיבוצים מבקשים כי הרשות תחתום על בקשות להיתר בניה להקמת בתי מגורים חדשים בחלקת המגורים בקיבוץ (כהגדרתה בהחלטת מועצת מקרקעי ישראל  1155) על ידי החברים החדשים ובמימונם.

3.       ביום 20.5.13 הוחלט על הקמת צוות משותף של נציגי רשות מקרקעי ישראל והתנועה הקיבוצית אשר יבחנו את החיכוך, ככל שקיים, בין הרשות לבין הקיבוצים בנושא בניה למגורים לחברי קיבוץ ויבחנו אפשרות לגיבוש מסלול נוסף לצד השיוך הקנייני אשר מוסדר כיום בהחלטה  1155 ובהחלטה 751.

4.       קיבוצים רבים  טרם החליטו האם לפעול למימוש החלטה 751 או להצטרף להסדר הקבוע בהחלטת מועצת מקרקעי ישראל 1155 או להצטרף למסלול הנוסף, ככל שיאושר,   או לבטל את החלטת השיוך, לפי הכללים שתקבע הרשות.

5.       בנוסף, הרשות טרם החלה ביישום החלטה 1155 בשל עיכובים בהפעלת היחידה אשר תטפל בנושא זה ועקב העדר הוראות מפורטות בדבר ישום ההחלטה.

6.       מוצע כי במהלך תקופת הביניים הדרושה לצורך הפעלת החלטה 1155 והמסלול הנוסף ככל שיהיה, אך לא יאוחר מיום 31.12.15, תחתום הרשות על בקשות להיתר בניה להקמת בתי מגורים  אשר יוגשו עד למועד זה על ידי חברים חדשים, בכפוף להסכמת הקיבוץ והחברים החדשים והתחייבותם לפעול בהתאם לעקרונות המוצעים".

 

מעיון ראשון בהצעת ההחלטה, עולה כי בנקודות רבות היא אינה תואמת הבנות שניסינו להשיג עם הנהלת רשות מקרקעי ישראל ועם שר השיכון (שהוא יו"ר מועצת מקרקעי ישראל), ואינה עונה על הדרישות שהצגנו לרמ"י ולשר.

 

בכוונתנו לנצל את הימים שלפני ישיבת המועצה לעבודה אינטנסיבית מול הגורמים השונים, ובכלל זה מול השרים הרלוונטיים, חברי כנסת וחברי מועצת מקרקעי ישראל, על מנת לנסות ולשפר את ההחלטה כך שתתאפשר בניה בקיבוצים בתקופת הביניים.

                                   

 

בברכה,

                                                                       

איתן ברושי

 מזכיר התנועה הקיבוצית

 

 

 

כתבות מן האתר

ארכיון

ארכיון